اصول مدیریت کارخانه, اهمیت بسیار زیادی دارد. سهم عمده ای از موفقیت یک محصول در جذب مشتری, به توانایی مدیر کارخانه در اجرا کردن چرخه تولید و مدیریت افراد در مجموعه وابسته است. یک مدیر موفق همواره اطلاعات به روز و مفیدی در زمینه های کاری خود را دارد. علاوه بر این, چشمان تیز بینی نسبت به هرگونه تغییر در کارخانه خود را دارد و هر نکته ای را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهد. توانایی یک مدیر موفق زمانی مشخص می شود که سه هدف رضایت مشتری از محصول نهایی, حفظ ارزش سهام کارخانه و حتی رشد آن و در نهایت رضایت پرسنل, محقق شود و این موضوع جز با داشتن سواد مدیریت و بهره گیری وی از دانش اصول مدیریت کارخانه امکان پذیر نیست. به طور کلی مدیریت عبارت است از فرایند به‌کارگیری موثر منابع مادی و انسانی تحت نظام ارزشی پذیرفته شده آن جامعه با عنایت به اصولی چون برنامه ریزی, سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل و نظارت بر اساس هدف‌های از پیش تعیین شده. دانش   مدیریت کارخانه برای یک مدیر کارخانه شامل اطلاعاتی از شاخه های مدیریت صنعتی, مدیریت منابع انسانی, مدیریت کارآفرینی, مدیریت بازاریابی, مدیریت مالی و مدیریت پروژه است که تسلط کافی به این اطلاعات برای موفقیت یک مدیر عامل کارخانه بسیار ضروری است. در ادامه این مقاله, شما را با راهکارهای مدیریتی و مدیریت کارخانه از دیدگاه کارشناسان مدیران ناب آشنا می کنیم.

راهکارهای موثر در حوزه اصول مدیریت کارخانه

هدف نهایی از هر راهکار مدیریتی در حوزه اصول مدیریت کارخانه, تبدیل مجموعه ای از مواد اولیه به یک محصول نهایی است. کارشناسان مدیران ناب, اصول مدیریت کارخانه را در 6 دسته مدیریت نیروی انسانی, مدیریت منابع مالی, مدیریت ماشین آلات, مدیریت مواد, مدیریت اصول و روش ها و مدیریت بازار فروش تقسیم بندی می کنند که در ادامه به صورت خلاصه به هر یک خواهیم پرداخت.

مدیریت نیروی انسانی: مدیر یک مجموعه باید توانایی هماهنگی بین پرسنل خود را دارا باشد. در کارخانه ها ها اصولا سیستم مدیریت شبکه ای وجود دارد به این صورت که هر مجموعه ای از افراد تحت نظر یک مدیر فعالیت کرده و مجموعه مدیران نیز به مرتبه بالاتر یعنی مدیرعامل کارخانه گزارشات پیشرفت و امور جاری را ارائه می دهند.

مدیریت منابع مالی: امروزه پیشبرد 100 درصد امور ساخت و تولید وابسته به تامین مالی است. مدیر کارخانه باید در خصوص تمامی هزینه های کارخانه اعم از هزینه های خرید, حقوق پرسنل, اجاره بها و…اطلاعات لازم را داشته باشد تا دچار بحران مالی نشود.

کاهش هزینه

مدیریت ماشین آلات: یکی از مهم ترین مباحث اصول مدیریت کارخانه, مدیریت ماشین آلات است. در بسیاری از موارد با درایت یک مدیر موفق و اجرای راهکارهایی مانند تعویض و تعمیر به موقع قطعات فرسوده و حتی جایگزینی ماشین آلات با نمونه های جدیدتر به صورت اجاره ای به جای خرید و مسائلی از این قبیل, می توان در هزینه های کارخانه صرفه جویی نمود.

مدیریت مواد: در کارخانه جات بزرگ, به دلیل نیاز بیشتر به مواد اولیه, بحث مدیریت مواد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدیرعامل کارخانه در هنگام خرید مواد با راهکارهایی همچون گرفتن تخفیف پایان سال مالی یا تخفیف خرید عمده و پس از خرید با مدیریت سیستم انبارداری و همچنین استخدام نیروی کار ماهر از هدر رفتن و خرابی مواد اولیه جلوگیری کند.

مدیریت اصول و روش ها: به جرات می توان گفت مهم ترین بحث در حوزه اصول مدیریت کارخانه, مدیریت اصول و روش ها است. تمامی مدیران کارخانه های معتبر, نه به خاطر آموزش های آکادمیک بلکه به دلیل روش های خاص خود در مدیریت و نحوه پیشبرد برنامه های طولانی مدت کارخانه شهرت دارند. یک مدیر موفق باید نسبت به این نکته بسیار حساس باشد و از کوچکترین چیزی که می تواند برای پیشرفت کارخانه مفید باشد غافل نباشد.

مدیریت بازار فروش: هدف نهایی هر بخش تولیدی, عرضه محصول به مشتری است. در حوزه اختیارات یک مدیر کارخانه نیز این بخش دارای اهمیت بالایی است چرا که تامین تمام هزینه های کارخانه وابسته به این مورد است و نباید آن را ساده پنداشت.

سخن آخر اینکه مشاوره مدیریت  بسیار گسترده و پر اهمیت است و امیدواریم این مقاله گروه مدیران ناب توانسته باشد سهم کوچکی را در جهت آشنایی شما با این حوزه داشته باشد.

لزوم مشارکت مدیریت کارخانه با تمامی قسمت ها با هدف پیشبرد امور

منابع انگلیسی مورد استفاده:

1-  http://www.winman.com/blog/bid/341826/the-basic-principles-of-production-management

2-   https://en.wikipedia.org/wiki/Management

3- https://www.manufacturing.net/home/article/13193437/the-principles-of-lean-manufacturing


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *