با توجه به شرایط اقتصادی اخیر کارخانجات با مشکلات فراوانی مواجه شده اند. اگر به دنبال روش هایی برای کاهش هزینه کارخانه خود هستید، اولین قدم، مشخص کردن هزینه های اصلی است که  ایده هایی را درباره مدیریت هزینه ها به ذهن شما می آورد. دومین قدم، کاهش هزینه مواد اولیه است که مهمترین بخش هزینه تولید است. اگر این هزینه را کاهش دهید، نیمی از کار انجام شده است.  

 

  1. اولین قدم در کاهش هزینه کارخانه: مشخص کردن هزینه های اصلی

برای کاهش هزینه کارخانه اول از همه باید هزینه های اصلی را مشخص کنید. دلیل آن هم این است که شما نمی توانید هزینه هایی را که هنوز نوع و مقدار آنها را نمی دانید کاهش دهید. نگران نباشید! برای انجام این کار نیازی به حسابدار ندارید. با پیشرفت فناوری هایی مانند نرم افزارهای حسابداری ابری (به عنوان مثال: Quickbooks) ، حتی کسی که حسابدار نیست هم می تواند کار یک حسابدار را انجام دهد.

مشخص کردن هزینه های اصلی اولین قدم در کاهش هزینه کارخانه

برای کاهش هزینه کارخانه مشخص کردن هزینه های اصلی را با موارد زیر شروع نمایید:

ظرفیت تولید

ظرفیت استفاده شده واقعی

هزینه مواد اولیه

هزینه مستقیم کار

کارایی نیروی کار

هزینه حمل

هزینه کالاهای فروخته شده

هزینه های اضافه کار

موجودی در داخل و خارج کارخانه

وجه نقد در داخل و خارج کارخانه

اگر به هر دلیلی مایل نیستید از نرم افزار حسابداری استفاده کنید، می توانید با استفاده از اکسل به هزینه های خود حسابرسی کنید.

اگر تیم بزرگی هستید که می خواهید برای کاهش هزینه کارخانه همکاری کنید، فایل اکسل را با افرادی که مسئول هر بخش هستند به اشتراک بگذارید (یا برای آنها در نرم افزار، حساب کاربری ایجاد کنید). سپس از مسئول هر بخش بخواهید  هزینه های مرتبط با بخش خود را در اکسل یا نرم افزار وارد کند.

اگر چه باور این مسئله سخت است، اما خواهید دید که همین ثبت ساده اعداد، ایده های زیادی را درباره مشکلات مدیریت هزینه ها و روش های کاهش هزینه کارخانه  به ذهن شما می آورد.

  1. دومین قدم در کاهش هزینه کارخانه: کاهش هزینه مواد اولیه

هزینه مواد اولیه، بخش قابل توجهی از کل هزینه های تولید را شامل می شود. چندین روش برای کنترل هزینه مواد اولیه به منظور برای کاهش هزینه کارخانه وجود دارند که در اینجا به چند اشاره می کنیم:  

کاهش هزینه مواد اولیه، دومین قدم در کاهش هزینه کارخانه

 

تا جایی که میتوانید لیست قیمت شرکت های تامین کننده مواد اولیه را جمع آوری کرده و با هم مقایسه کنید. با شرکتی که قیمت های مناسبی دارد قرارداد بلند مدت امضا کنید. مدت طولانی قرارداد، به فروشنده این اطمینان را می دهد که تعداد زیادی از محصولات خود را خواهد فروخت؛ برای همین با خیال راحت به شما تخفیف می دهد.

در پایان سال مالی از فروشنده درخواست تخفیف کنید. معمولا فروشندگان به مشتریانی که سهم قابل توجهی در گردش مالی یا درآمد آنها داشته باشند تخفیف می دهند.

بازارهای بین المللی تامین مواد اولیه را در وب سایت های عمده فروشی B2B چینی مانند Alibaba بررسی کنید. البته در نظر داشته باشد که خرید مواد اولیه از بازارهای بین المللی برای کاهش هزینه کارخانه نیازمند هزینه اضافی مانند واردات، حمل و نقل کانتینر و …. است. بنابراین قبل از خرید، سود و زیان احتمالی را محاسبه کنید.  

درباره شیوه ای جدید برای ساخت محصول خود فکر کنید. ببینید آیا می توانید یک ماده اولیه را بدون افت کیفیت با ماده اولیه دیگر جایگزین کنید. برای مثال یک سازنده مبلمان می تواند برای کاهش هزینه مواد اولیه، تخته سه لا را با چوب خام جایگزین کند.

داشتن قرارداد با یک شرکت حمل و نقل، به شما کمک می کند مواد اولیه را از محل خرید به کارخانه بیاورید. از شرکت حمل و نقل بخواهید تا در مسیر مواظب مواد اولیه باشد. این مورد را در قرارداد ذکر کنید. این کار سبب می شود که اگر بار شما آسیب دید، شرکت حمل و نقل هزینه آن را بپردازد و به کاهش هزینه کارخانه شما کمک شود.

هزینه مواد اولیه مهمترین بخش هزینه تولید است. اگر بتوانید فقط همین هزینه را کاهش دهید، نیمی از کار را انجام داده اید.  

در ادامه بخوانید

بخش دوم کاهش هزینه های کارخانه

مدیریت ناب

مشاوره مدیریت


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *