• محبوبیت مدیریت ناب در سال های اخیر افزایش یافته است . تعداد بیشتری از شرکت ها در تلاش برای بهبود بهره وری ، سودآوری و رضایت مشتری ، تکنیک های مدیریت ناب را اتخاذ می کنند . آن ها با ایجاد پیشرفت های فرآیند که عوامل زائد را از بین می برد ، قادر به صرفه جویی در وقت و هزینه در مشاغل خود هستند .

علاوه بر مزایای مالی ، مدیریت ناب نیز مشاغل را قادر می سازد تا از ارزشمند ترین دارایی های خود استفاده کنند . این کار پتانسیل لازم را برای آزاد کردن وقت مردم برای انجام مشارکت های با ارزش فراهم می کند . سازمان های موفق به عناصر موجود توجه می کنند و مواردی را که به انجام آن ها نیازی نیست ، از بین می
برند .

در این مطلب ، ما به اصول مهم مدیریت ناب و اعمال آن ها در مدیریت پروژه و چگونگی کمک به اجرای آن در مقیاس مؤثر برای سازمان شما می پردازیم .

معنی مدیریت ناب

بیایید با نگاهی دقیق به معنای « مدیریت ناب » شروع کنیم . امروزه آن را حداکثر کردن ارزش مشتری و در عین حال به حداقل رساندن موارد و کار های زائد ، توصیف می کنند . این مهم در مورد ایجاد ارزش بیشتر برای مشتریان نهایی شماست اما در این راه از منابع کمتری استفاده می کنید . ارائه ارزش بیشتر منجر به رضایت بهتر و فروش بیشتر می شود . انجام این کار با منابع کمتر بدین معنی است که تجارت شما کارآمدتر و با سودآوری بیشتر کار می کند .

بسیاری از طرفداران تولید ناب با پیشرفت های مداوم فرآیند ، این موضوع را فراتر هم برده اند . این امر به آن ها امکان می دهد بدون نیاز به تعمیرات اساسی در کل سیستم یا رویکرد ، پیشرفت های کوچک اما مداوم در جهت اهداف خود داشته باشند . بنابراین ، مقدمه مدیریت ناب می تواند در سه مفهوم اساسی خلاصه شود:

 • ارائه ارزش بیشتر برای مشتری .
 • به حداقل رساندن موارد زائد .
 • به طور مداوم در حال بهبود است .

مدیریت ناب برای چه کسانی مزایا دارد ؟

زیبایی تفکر ناب این است که می تواند برای هر صنعت یا مدل تجاری کاربرد داشته باشد . چه در زمینه توسعه نرم افزار ، چه در سیستم های تولید و چه در مهندسی صنایع کار کنید ، می توانید اصول ناب را در کار خود بکار گیرید . مدیریت ناب هم به نفع مشتریان ، هم اعضای تیم و هم سهامداران است . در این جا تنها چند مزیت از روش مدیریت ناب آورده شده است :

 • کارآیی بیشتر : بهره وری را در قلب فعالیت های تجاری قرار داده و کار های اضافه را از بین می برد .
 • تمرکز بهبود می یابد : یک شرکت این گونه به کارکنان خود این امکان را می دهد تا روی انجام کار هایی که بیشترین ارزش را دارند ، تمرکز کنند .
 • استفاده از منابع را آسان می کند : رهبری ناب در کار شما باعث می شود که بر اساس میزان لازم و نه بیش از حد فعالیت کنید ، به گونه ای که از منابع به شکل صحیحی استفاده کنید تا کاهش هزینه ها را در پی داشته باشد .
 • سازگاری را افزایش می دهد : مدیریت ناب به شما امکان می دهد پروژه ها را بر اساس تقاضا تحویل دهید نه پیش بینی ها .

اصول مدیریت ناب

پنج اصل در مدیریت ناب وجود دارد که زیربنای این رویکرد در تجارت است . هنگامی که این اصول ناب در فرایند ها و فرهنگ یک شرکت ترکیب شوند ، سیستم های تولید
ناب ، شکل عملیاتی به خود می گیرند . در ادامه این بخش ، با جزئیات بیشتر هر یک از این موارد می پردازیم .

شماره 1 – مقدار مدیریت ناب را مشخص کنید .

ایجاد ارزش ، هسته اصلی هر تجارت است . به همین دلیل است که مشتریان مایل به پرداخت برای محصولات و خدمات ما هستند . اگر مشکل مشتری را حل نکردید و یا
ارزش کافی را ایجاد نکردید ، آن ها حاضر نخواهند شد تا به شما پولی پرداخت کنند .

بنابراین مرحله اول شناسایی ارزشی است که می خواهید برای مشتری ایجاد کنید . هر چیزی که به این امر کمک نمی کند ، باید ناپدید شود . این یکی از اهداف اصلی در مدیریت ناب است بنابراین مهم است که از ابتدا بر روی هدف خود استوار باشید
.

شماره 2 – نقشه برداری از جریان ارزش در مدیریت ناب .

نقشه برداری جریان ارزش جایی است که شما به گردش کار پی می برید . سیستم تولید دقیق چیست و چه کسی درگیر است؟ با روشن کردن همه موارد در فرآیند کاری ، می
توانید قسمت هایی را که به مشتری کمک نمی کند مشخص کنید . نقشه برداری از جریان ارزش به شما امکان می دهد که روند کار را تجسم و متراکم کنید . این عمل به شما کمک
می کند تا روش ارائه ارزش به مشتریان خود را بهینه کنید .

شماره 3 – گردش کار مداوم را توسعه دهید .

هنگامی که جریان ارزش خود را نقشه برداری کنید ، باید آن را به گردش کار مداوم تبدیل کنید . یک فرایند تولید معمولی شامل چندین تیم ، مواد و مراحل مختلف است که به ترتیب دنبال می شوند ، بنابراین مهم است که همه اینها با هم هماهنگ باشند . اگر جریان به هر دلیلی در حرکت خود متوقف شود ، اتلاف اجتناب ناپذیر است . تجسم یک گردش کار و تقسیم آن به زیر بخش های کوچکتر یک روش مؤثر برای پیش بینی موانع احتمالی و پرداختن به آن ها از قبل است .

شماره 4 – یک سیستم کششی مدیریت ناب ایجاد کنید .

یک سیستم کششی به جای انجام پیش بینی ها شامل ایجاد کردن بر اساس تقاضای واقعی است . برای این که سیستم ما بتواند روان کار کند ، نباید قبل از موعد تولید صورت گیرد زیرا در صورت عدم استفاده بودن ، این کار باعث ایجاد ضایعات می شود . درعوض ، ایجاد سیستم کششی به شما امکان می دهد تا در پاسخ به سفارشات مشتری محصولاتی مناسب را بسازید یا خدمات لازم را ارائه دهید . برای موفقیت ، شما به یک دوره کوتاه نیاز دارید تا بتوانید نتیجه لازم را سریع تحویل بگیرید . اما از آن جا که شما اصول ناب و اعمال نفوذ ناب را در جریان های ارزش نقشه برداری به کار گرفته اید و جریان کاری مداوم ایجاد کرده اید ، اکنون این کار ساده خواهد بود .

شماره 5 – بهبود مستمر .

چهار مرحله اول به شما کمک می کند تا یک سیستم مدیریت ناب ایجاد کنید اما این آخرین مرحله است که به پیشرفت شما اطمینان می بخشد . در این مرحله ، شما می
توانید هر جنبه ای از فرآیند که فرصت هایی برای بهبود دارد را بهره برداری کنید . با تلاش مداوم برای بهتر شدن ، به طور پیوسته می توانید کارایی و بهره وری را افزایش
دهید . شما همچنین قادر خواهید بود محصولات را بهبود بخشیده و خدمات را ارتقا بخشید و منجر به رضایت بیشتر مشتری شوید .

ضایعات مدیریت ناب چیست ؟

 • نقص – ایجاد محصولات ، خدمات یا اطلاعاتی که صحیح نیست و یا بخش هایی را از قلم می اندازد .
 • تولید بیش از حد – این فقط در مورد ساختن چیزی بیشتر از آن چه شما نیاز دارید نیست . این همچنین می تواند به ساخت به صورت خیلی زود یا خیلی سریع اشاره داشته باشد و منجر به هزینه های غیرضروری شود .
 • انتظار – از دست دادن وقت در حالی که منتظر مواد زنجیره تامین ، افراد یا اطلاعات هستید . این مورد هم می تواند شامل انتظار تحویل تجهیزات یا مصوبات از طرف ذینفعان پروژه باشد .
 • استعداد غیر استفاده – یعنی استفاده نکردن کامل از مهارت ها ، تجربه یا خلاقیت تیم خود. این ممکن است گاهی به شکل گماردن کارمندان بسیار ماهر جهت صرف وقت در کارهای نسبتاً غیر ضروری باشد .
 • حمل و نقل – تجهیزات و وسایل غیر ضروری در حال حرکت می تواند منجر به بررسی های اضافی یا انجام دادن مراحل غیر ضروری شود . این امر همچنین در مورد جابجایی اطلاعات مانند ارسال ایمیل هم صحیح است .
 • موجودی – این امکان را می دهد تا قطعات یا اطلاعات بیش از مقدار مورد نیاز ایجاد شوند . ذخیره کردن داده ها به شکل طولانی تر از حد مورد نیاز ، نمونه ای از این ضایعات هست .
 • حرکت اضافی – این حرکت افراد در مناطقی است که به نفع مشتری نیست ، مانند تایپ کردن کلیدها به صورت تکراری .
 • پردازش اضافی – مراحل اضافی که برای مشتری نهایی سودی را به همراه نمی آورد ، مانند قالب بندی یا ویژگی های اضافی که ارزش لازم را ندارند .

آیا پیاده سازی الگوهای تیم مدیران ناب به توانایی‌های خاصی نیاز دارد؟

به هیچ وجه! گروه مشاوره‌ای مدیران ناب بر این اعتقاد است که تمامی افراد دارای ویژگی‌هایی منحصر به فردی در زمینه‌ی مدیریت هستند ولی از توانایی‌های خود آگاهی ندارند و به همین دلیل، این گونه تصوّر می‌کنند که مدیریت ناب امری غیر ممکن می‌باشد.

این گروه تخصصی با استفاده از اصول خود در مدت زمان کوتاهی توانایی‌های مدیریّتی شما را افزایش خواهند داد و مسیر بهره‌مندی شما از مزایای مدیریت ناب را هموار خواهند کرد. برای بهره‌مندی از مزایای این روش و آشنایی بیشتر با تیم مدیران ناب تنها کافیست تا به سایت رسمی مدیران ناب مراجعه نمایید و از نزدیک شاهد بازده بالای این روش و مزایای فراوان آن باشید.

امیدوارم از این مطالب نهایت استفاده را ببرید.

نتیجه گیری درباره مدیریت ناب

اصول مدیریت ناب امکان ایجاد یک سیستم تولید پایدار و ارائه یک رویکرد سیستمی را برای مدیریت پروژه شما  فراهم می کند . این سیستم مدیریت به دنبال پیشرفت ظرفیت رشد عقل و اراده ما و استفاده از آن برای اهداف مناسب است . در محل کار مشاهده می کنیم که از مردم خواسته می شود که از فکر کردن دست بکشند و همان طور که گفته می شود کار را انجام دهند . در مدیریت ناب ما می خواهیم این روند را تغییر دهیم . ما مردم را قادر می سازیم تا به پتانسیل خلاقانه خود به شکل کامل دست یابند . چنانچه شما میخواهید هزینه های خودتان را نصف و خروجی کار خودتان را 3 برابر کرده و کار خود را از تخصصی و وابسته بودن به نیرو های متخصص خارج کرده و سرعت کارتان را بالا ببرید و کار خودتان را سهل و آسان نمائید/

مطالب مرتبط   : 

نقش مشاور مدیریت در سازمان چیست؟
فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس